I næste uge kan borgerne i Fredensborg dykke ned i både kongelige historier og bibelske oversættelser. To spændende foredrag giver indsigt i Europas kongelige forbindelser samt de moderne udfordringer ved oversættelse af bibelske tekster.
På onsdag d. 30. september byder Fredensborg Bibliotek på et fængende foredrag, hvor forfatter og tidligere rektor Marianne Abrahamsen afdækker de mange historier bag Laurits Tuxens portræt af Christian 9. og hans familie. Deltagerne tages med på en rejse gennem Europas kongehuse med både skandaler og traditioner.
Tidspunkt: Onsdag 30. september 2026, kl. 18:30
Sted: Fredensborg Bibliotek, Jernbanegade 3, 3480 Fredensborg
Entré: 40-50 kr
Gå ikke glip af den inspirerende aften i Nødebo Præstegård torsdag d. 1. oktober, hvor lektor Jacob P.B. Mortensen vil dele sine tanker om arbejdet med den nye autoriserede bibeloversættelse. Der vil være fokus på de første oversatte tekster fra Markusevangeliet og Filipperbrevet, med mulighed for publikum til at stille spørgsmål og deltage i debatten.
Tidspunkt: Torsdag 1. oktober 2026, kl. 19:30
Sted: Nødebo Præstegård, Nødebovej 24, Nødebo, 3480 Fredensborg
Entré: Gratis entre
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.