Vi følger boligmarkedet i og omkring Fredensborg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Fredensborg følger boligmarkedet i og omkring Fredensborg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Slotsvænget 30 solgt for 7.500.000 kr.
Boligen overtages af Colin Richard Ford og Natasha Louise de Vere den 11. marts. Køberen har betalt 7.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 29.762 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 4.250.000 og boligen er derfor handlet til 76% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 252 kvm. og er opført i 1957. Grunden er på 1.159 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Fredensborg - Thomas Jürgensen
Kirkeleddet 203, Båstrup solgt for 5.850.000 kr.
Boligen overtages af Paolo Vitale den 13. marts. Køberen har betalt 5.850.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 35.455 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 4.201.000 og boligen er derfor handlet til 39% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 165 kvm. og er opført i 1996. Grunden er på 754 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Morten Jepsen
Kovangen 153 solgt for 4.350.000 kr.
Boligen overtages af Hanne Møller-Christensen den 23. marts. Køberen har betalt 4.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 31.522 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.200.000 og boligen er derfor handlet til 98% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 138 kvm. og er opført i 1970. Grunden er på 647 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Fredensborg - Thomas Jürgensen
Asminderødgade 51B solgt for 4.175.000 kr.
Boligen overtages af Lotte Katrine Lauritsen den 10. april. Køberen har betalt 4.175.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 32.617 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.100.000 og boligen er derfor handlet til 99% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 5 værelser på i alt 128 kvm. og er opført i 2018. Grunden er på 118 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Fredensborg - Thomas Jürgensen
Skolevej 1, Nødebo solgt for 4.100.000 kr.
Boligen overtages af Christina Løwe og Claudio Garcia den 01. april. Køberen har betalt 4.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 35.043 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.462.000 og boligen er derfor handlet til 67% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 117 kvm. og er opført i 1952. Grunden er på 1.210 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Fredensborg Mark og Steen Læssøe
Smøgen 3 solgt for 2.400.000 kr.
Boligen overtages af Camilla Gottlieb den 23. april. Køberen har betalt 2.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.242 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.350.000 og boligen er derfor handlet til 78% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 3 værelser på i alt 99 kvm. og er opført i 1909.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Morten Jepsen
Chrst Boecksvej 20, 1. mf solgt for 1.825.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 19. april. Køberen har betalt 1.825.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 30.932 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 830.000 og boligen er derfor handlet til 120% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 59 kvm. og er opført i 1995. Grunden er på 702 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Fredensborg - Thomas Jürgensen